link
facebook login BAYADERKA : 17 lut 2011

czwartek, 17 lutego 2011

SERNIK WANILIOWY NA ZIMNO


                                     


Ten sernik na zimno jest naprawdę pyszny. Jego delikatną masę serową osadziłam na czekoladowym cieście. Ozdobiłam całość polewą z białej czekolady.
Ciasto czekoladowe to modyfikacja przepisu Angeli Nilsen. Część serowa- przepis autorski.
Pycha!
Serdecznie polecam!:)


Składniki na masę serową:

-300 ml jogurtu naturalnego
-500 g sera twaróg trzykrotnie zmielonego
-200 g cukru białego
-kilka kropel aromatu waniliowego
- 8 listków żelatyny bądź 14 g żelatyny w proszku
-5 łyżek słodkiej śmietany''kremówki'' (30% tłuszczu)

Składniki na ciasto czekoladowe:

-100 g dobrej czekolady o zawartości kakao co najmniej 60-70%
-100 g masła niesolonego posiekanego na drobno
-łyżeczka kawy granulowanej
-40 g mąki zawierajacy srodek spulchniajacy (self-raising flour)
-45 g mąki pszennej
- szczypta sody oczyszczonej
-100 g cukru muscovado
-100 g cukru białego
-10 g kakao
- 2,5 łyżki śmietany ''kremówki''
-2 jajka

Polewa (opcjonalne):

-150 g białej czekolady
-około 10 łyżek śmietany ''kremówki''

Wykonanie:

1. Nagrzewamy piekarnik do 160 stopni Celsjusza. Tortownicę o średnicy 23 cm wykładamy pergaminem. Połamaną czekoladę wkładamy do rondelka. Rozpuszczamy kawę w zimnej wodzie i wlewamy ją do rondelka z czekoladą. Podgrzewamy na bardzo wolnym ogniu i nie doprowadzamy do wrzenia.

2. W dużej misce mieszamy ze sobą mąkę pszenną z mąką ''self-raising''. Jeżeli nie mamy jej, to odważamy dokładnie 85 g mąki pszennej i przesiewamy ją z połową łyżeczki proszku do pieczenia.
Przesianą mąkę łączymy z cukrem białym i cukrem muscovado, kakao i sodą. Te wszystkie składniki łączymy tak, aby pozbyć się wszelkich grudek. Następnie ubijamy w osobnym naczyniu białka z szczypta soli na sztywno. Dodajemy żółtka i nadal ubijamy. Ubite jajka łaczymy z 2,5 łyżkami śmietany.
Przygotowaną masę z czekolady i kawy wlewamy do miski z mąką, cukrem i in. składnikami. Na samym końcu łączymy z tym jajka. Mieszamy dokładnie.

3. Wylewamy całość na tortownicę i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy około 40-50 minut.
Przed wyjęciem z piekarnika sprawdzamy ciasto patyczkiem. Patyczek powinien być suchy.
Wyjmujemy ciasto do wystygnięcia. Nie wykładamy z formy. Będziemy w nią wlewac masę serową.

4. Miksujemy składniki na masę serową. Twaróg łączymy z cukrem. Miksujemy na najwyższych obrotach przez około 5-8 minut, aż powstanie gładka masa. Dodajemy jogurt i śmietanę. Nadal miksujemy. Na samym końcu dodajemy aromat waniliowy.
Sproszkowaną żelatynę lub w listkach łączymy z wodą. Ja używam bardzo małej ilości np. do wykonania sernika łączę żelatynę w proszku z 60 ml gorącej wody. Następnie schładzam ją i zanim stężeje, łączę z masą serową.

5. Gotową masę wlać do tortownicy z ciastem czekoladowym (koniecznie wystudzonym!) i następnie wstawić do lodówki na okolo 8-10 godzin.
Jak tylko ciasto będzie schłodzone, dekorujemy je według własnych upodobań.

Smacznego!

BEZY

                           
Myślę, że nie jestem jedyną osobą rozkoszującą się ich smakiem:)


Uwielbiam bezy za ich prostotę w tajemnicy skladników i za  lekkość.
Ale zrobienie ich jest zawsze pewnym wyzwaniem. One nigdy nie wychodzą tak samo. Nawet wtedy, kiedy trzymamy się mocno jednej receptury.
Bo bezy są... obrażalskie:)
Nie lubią włączonej pralki. Nie przepadają za gotującym się czajnikiem. I nie wyjdą chrupiące, kiedy w deszczowy dzień otworzymy okno. One całkiem jawnie proszą się o...suchość powietrza. I może to brzmi śmiesznie, ale tak własnie jest.
Pieczenie bezy to kombinacja składnikow, cierpliwości i silnej woli. Ale wysiłek się opłaca i wtedy satysfakcja na widok własnoręcznie zrobionych bez nie ma końca... 


Przepis znakomity pochodzi z blogu Tylko kuchnia.


Zapraszam do wielkiego chrupania bezy!( przez Was wykonanych, oczywiście):)

Składniki:

-4 białka
-250 g cukru pudru
-szczypta soli.

Wykonanie:

1.Przygotowujemy pergamin na trzech-czterech dużych formach do pieczenia. Następnie nastawiamy piekarnik na 120 stopni Celsjusza.

2. Oddzielamy dokładnie białka od żółtek. Te ostatnie można wykorzystac do innego wypieku lub deseru, np. kogel-mogel.

3. Białka ubijamy w misce mikserem na najwyższych obrotach. Dodajemy odrobinę soli.

4. Kiedy już zostaną dokładnie ubite, tak że przewrócona do góry dnem miska nie naruszy bialek (bo one po dobrym ubiciu ''trzymają się dna''), można stopniowo dodawać po jednej łyżce cukier puder, nadal ubijając.

5. Dodajemy przez cały czas cukier i ubijamy aż powstanie sztywna błyszcząca beza. Należy pamietać o tym, aby nie ubijać białek zbyt długo.

6.Taką gotową bezę nakładamy do rękawa cukierniczego lub szprycy z ozdobną koncówką i wyciskamy na pergamin rozłożony wcześniej na blasze.  Robimy około 1-2 cm odstępu, pamiętając o tym, że bezy trochę urosną.

7. Formę wkładamy do piekarnika i suszymy bezy około 30 minut. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy bezy są gotowe jest próbowanie ich w trakcie pieczenia. Uznaje się, że idealnie wypieczona beza powinna być lekko zarumieniona w środku.

Uwaga:

Aby bezy zachowały swą chrupkość (jeżeli takie właśnie je lubimy) należy je przechowywać w ściśle zamkniętym pojemniku w suchym miejscu, najlepiej w taki sposób:

warstwa papieru do pieczenia
bezy
warstwa papieru do pieczenia
bezy...

po to, aby się do siebie nie przykleiły. Przechowujemy je maksymalnie do około tygodnia, chociaż najlepsze są po ostudzeniu ( przez pierwsze 24 h).
Smacznego!:)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers