link
facebook login BAYADERKA : 11 sty 2013

piątek, 11 stycznia 2013

Babka piernikowa na guinnessie/ Gingerbread and guinness bundt cake




Babka piernikowa pieczona z dodatkiem melasy, piwa guinness, cynamonu, przyprawy korzennej i dekorowana domowym karmelem. Wilgotna, intensywna i aromatyczna, z akcentem czekoladowym. Pyszna.


Babka piernikowa na guinnessie
przepis pochodzi z BBC Good Food

skladniki na forme z kominem o pojemnosci okolo 2l

200 g maki pszennej *
lyzeczka proszku do pieczenia
1/2 lyzeczki sody
100 ml syropu zlocistego
100 ml piwa guinness
175 g czekolady, min. 70 % kakao **
80 g melasy
140 g ciemnego cukru muscovado
3 jajka
niewielka szczypta soli
2 lyzki swiezego startego imbiru
150 g masla
2 1/2 lyzki przyprawy do piernika
1/2 lyzeczki przyprawy korzennej
szczypta imbiru
lyzeczka cynamonu


Do wiekszego garnka wkladamy polamana w kosteczke czekolade, melase, cukier muscovado, maslo, syrop. Garnek umieszczamy nad srednim plomieniem i skladniki podgrzewamy, mieszajac od czasu do czasu. Skladniki powinny sie rozpuscic po kilku minutach ale nie gotowac. W tym momencie wlewamy piwo, dodajemy swiezy imbir, mieszamy. Dodajemy sode, mieszamy i odstawiamy garnek do lekkiego wystudzenia.
Make przesiewamy z proszkiem i przyprawami. Odstawiamy.
Jajka wbijamy do misy, laczymy z malenka szczypta soli i ubijamy do puszystosci, okolo 5 minut. Dobrze ubite jajka zwieksza swa objetosc i beda mialy jasny kolor. Do masy jajecznej wsypujemy make polaczona z przyprawami i proszkiem i wlewamy powoli lekko przestudzona mase z garnka. Mieszamy skladniki lopatka do polaczenia.
Forme z kominem natluszczamy maslem, lekko wysypujemy maka. Do formy wlewamy mase. Pieczemy ciasto w temperaturze 140 stopni przez okolo godzine, do tzw. ''suchego patyczka''.
Ciasto po upieczeniu studzimy w formie przez okolo 10 minut, po czym delikatnie wyjmujemy z formy i studzimy na kratce. Mozna je podawac z cukrem pudrem ale najlepiej smakuje z karmelem.
Domowy karmel przygotowujemy w nastepujacy sposob: 4 lyzki cukru wrzucamy na patelnie, ktora umieszczamy nad srednim plomieniem, dodajemy od razu 3 lyzki goracej wody i szybko mieszamy. Cukier karmelizuje sie bardzo szybko dlatego bedzie trzeba obserwowac jak zmienia kolor. Jak tylko zacznie sie lekko brazowic, mieszamy lyzka i dodajemy smietanke, okolo 150 ml, powoli, wolnym strumieniem. Mieszamy az powstanie gladka masa, ktora zacznie gestniec i zmieniac kolor na ciemniejszy. Jak tylko karmel nabierze bursztynowego koloru, zestawiamy go z plomienia, mieszamy sprawnie, przelewamy do chlodnego, zaroodpornego najlepiej stalowego naczynia. Karmel bedzie gestnial w miare obnizania swej temperatury.
Babke polewamy karmelem.

* dodalam 240 g
** dodalam mlecznej czekolady i 35 g kakao holenderskiego
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Followers